ثبت شرکت هلدینگ


ثبت شرکت هلدینگ (Holding company) به ثبت شرکتی سهامی (سهامی خاص یا سهامی عام) گفته می‌شود که مسئولیت کنترل و مدیریت شرکت‌های زیر مجموعه‌ی خود را به صورت مستقیم بر عهده دارد. این اصطلاح عموماً برای شرکت‌هایی به کار می رود که کالا یا خدمت تولید نمی‌کنند، در عوض، هدف آن‌ها این است که با مالکیت سهام دیگر شرکت‌ها، گروهی از شرکت‌ها را تشکیل دهند. شرکت‌های هلدینگ منجر به کاهش ریسک صاحبان سهام می‌شوند و همچنین می‌توانند به مالکیت و کنترل تعدادی از شرکت‌ها منجر شوند.

شرکت هلدینگ با خریدن سهام ممتاز و یا بخش عمده‌ای از سهام شرکتی دیگر (بیش از ۵۰ درصد)، می‌تواند حداقل یک عضو در هیئت‌مدیره آن شرکت داشته باشد و در مدیریت و کنترل آن دارای حق رای باشد. در این صورت به شرکت دوم شرکت فرعی (یا وابسته) و به شرکت هلدینگ شرکت اصلی (یا مادر) هم گفته می‌شود. شرکت‌های فرعی هویت قانونی خودشان را بعنوان شرکت‌های مجزا حفظ می‎کنند، اما کنترل هر شرکت فرعی تحت نظر شرکت هلدینگ خواهد بود.

برای شرکت هلدینگ اصطلاحات رایج و مشابه دیگری نیز وجود دارد که از آن جمله می‌توان به “شرکت کنترل کننده”، “شرکت دارنده سهام” و یا “شرکت مالک” اشاره کرد. به عنوان نمونه در تعریف شرکت مالک گفته‌اند که شرکت مالک، شرکتی است که مالک سهام شرکت‌های دیگر است و از این طریق شرکت‌های دیگر را کنترل می‌کند.

نکته: موضوع فعالیت شرکت‌های هولدینگ متنوع است و می‌توانند در حوزه‌های مختلف بازرگانی، خدماتی و صنعتی فعالیت نمایند.

اسم شرکت هولدینگ باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد؟

چنانچه قبل از نام اصلی شرکت عبارت هولدینگ وجود داشته باشد (مانند: شرکت هولدینگ آریا فراز) قبل از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها باید از سازمان بورس و اوراق بهادار مجوزات مربوطه را اخذ گردد. در غیر اینصورت از لحاظ ساختاری نیازی به اخذ مجوز از سازمان بورس نیست.

حداقل سرمایه برای ثبت شرکت هلدینگ چقدر است؟

شرکت‌های هولدینگ که با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار به ثبت می‌رسند، حتما باید در غالب شرکت‌های سهامی خاص یا سهامی عام باشند. در شرکت‌های هولدینگ از نوع سهامی خاص سرمایه ثبتی شرکت پنجاه میلیارد ریال و در شرکت‌های هولدینگ از نوع سهامی عام سرمایه شرکت یک صد میلیارد ریال خواهد بود.

بزرگترین شرکت‌های هلدینگ ایران

  • شرکت سرمایه گذاری شستا با سرمایه حدود ۳۹ هزار میلیارد
  • شرکت سرمایه گذاری غدیر با سرمایه حدود ۳۶ هزار میلیارد
  • صندوق بازنشستگی فولاد ایران با سرمایه حدود ۲۴ هزار میلیار
  • شرکت سرمایه‌گذاری نفت و پتروشیمی با سرمایه حدود ۱۲ هزار میلیارد
  • بنیاد تعاون ناجا با سرمایه حدود ۱۰ هزار میلیارد