وقت راندو ترکیه

دوست دارید به ترکیه سفر کنید؟ یا حتی ممکن است دوست داشته باشید در کشور ترکیه اقامت داشته باشید؟ ازان جایی که هزینه های زندگی در ترکیه پایین تر از ایران است و همچنین فرهنگ و آب و هوای نزدیک به ایران دارد، بسیاری از ایرانیان در سال های اخیر ترکیه را مقصد مهاجرتی خود قرار داده اند.  برای سفر یا مهاجرت به ترکیه شما نیاز به گرفتن وقت راندو ( وقت پذیرش) از ترکیه را دارید.

ترکیه به کسانی که اقامت توریستی خود در ترکیه را برای چند دوره تمدید می کنند اقامت دائم ترکیه را صادر می کند. البته این اقامت توریسی به این معناست که حق کار در ترکیه وجود ندارد. اما سایر خدمات قابل استفاده می باشند. بنابراین برای دریافت اقامت دائم ترکیه نیاز به اقامت توریستی دارید. پس از ورود قانونی به خاک ترکیه و اقامت در یکی از شهرهای آن می توان برای تعیین وقت راندو (مصاحبه)  اقدام کرد. باید به اداره مهجارت (Göç İdaresi ) همان شهر محل اقامت خود مراجعه کنید. اما در ابتدا لازم است که به صورت اینترنتی به سایت اداره مهاجرت ترکیه مراجعه شود و نوع و تعداد روز اقامت در ترکیه درخواست شود. در این سایت اطلاعات هویتی و همچنین بیمه ای فرد وارد می شود. در آخر فایلی برای فرد ارسال می شود که باید در روز مصاحبه همراه داشته باشد.

برای وقت راندو چقدر زمان لازم است؟

معمولا اداره ی مهاجرت ترکیه در فاصله ی بین 2 هفته تا 2 ماه به انتظار تعیین وقت پاسخ می دهد.

برای اطمینان از گرفتن اقامت در زمان راندو چه چیزهایی لازم است؟

برای گرفتن اقامت ترکیه حتما باید در شهری که اقامت دارید خانه داشته باشید. فرقی نمی کند که این خانه اجاره ای باشد یا اینکه شما مالک آن باشید. اما نکته مهم این است که خانه داشتن شما به صورت رسمی ثبت شده باشد یعنی باید در nuter (دفترخانه) به امضای طرفین رسیده باشد. به دلیل افزایش سندهای قلابی ممکن است اداره ی مهاجرت یک فیش برق و گاز از شما دریافت کند. پس بهتر است قبل از روز راندو کنتورهای مربوطه را به نام خود ثبت کرده باشید.

ممکن است در اداره ی مهاجرت از شما خواسته شود که حساب بانکی ای بامبلغ 3 هزار دلار ترکیه داشته باشید تا اقامت شما محقق شود. برای اینکه در ترکیه حساب بانکی داشته باشید لازم است به اداره ی مالیات ترکیه مراجعه کنید و شماره‌ی مالیاتی خود را دریافت کنید. بهتر است پاسپورت خود را نیز در همین دفترخانه ها ترجمه کنید.

از دیگر مدارکی که بهتر است تهیه کنید، بیمه نامه است اداره ی مهاجرت ترکیه از شما می خواهد که خود را در ترکیه بیمه کنید.

هزینه ی قابل پرداخت در روز راندو

پس از گرفتن وقت راندو و تکمیل دقیق مدارک، باید به اداره مهاجرت ترکیه مراجعه کنید و در بخش صدور ویزا برای خارجی ها تشکیل پرونده دهید. هزینه ی این اقدام برای هر فرد 550 لیر است.